top of page

TOP 10 Madery, czyli co warto zobaczyć na wyspie

Jadąc na krótki urlop, zawsze trudno się zdecydować, które miejsca odwiedzić, a które pominąć i zostawić na „następny raz”. Z Maderą nie jest inaczej.


Ta magiczna wyspa, mimo swojego małego rozmiaru kryje w sobie ogromne ilości atrakcji. Ja, mieszkając tutaj już dwa lata, nadal odkrywam nowe i niesamowite miejsca. Niemniej jednak jest kilka głównych, najbardziej znanych punktów, które są wizytówką tego miejsca.


Będę je opisywać w kolejności od tych najbardziej wartych zobaczenia (według mnie).

Każde z opisywanych miejsc jest oznaczone linkiem do mapy.

1. Pico Ruivo i Pico do Areeiro


Zaczynamy od najwyższych szczytów górskich Madery. Ich magia kryje się przede wszystkim w tym, że często wierzchołki gór znajdują się nad chmurami, sprawiając niebiańskie wrażenie.


Pico do Areeiro to drugi w kolejności szczyt Madery. Jak się tam dostać?

Spokojnie, nie musisz iść całej trasy na piechotę. Na Pico do Areeiro możesz dojechać samochodem niemal na sam szczyt i nawet wypić kawę na miejscu (trochę, jak na naszym Kasprowym). To wspaniałe miejsce, żeby zobaczyć jedyny w swoim rodzaju wschód lub zachód słońca. Zapewniam, że będzie to one-lifetime experience.fot. Cristhian Teixeira

Jeśli jesteś zapalony w wycieczkach górskich, to ze szczytu Pico do Areeiro prowadzi trasa na Pico Ruivo, czyli najwyższy wierzchołek wyspy. Trasa jest przepiękna, natomiast uprzedzam, że jednocześnie trudna i ogromnie męcząca.


Jest jednak też inny sposób, by dostać się na Pico Ruivo!


Z drugiej strony góry prowadzi dość krótka i łatwa ścieżka na szczyt. Zostawiasz samochód na parkingu i półtorej godziny później podziwiasz świat ponad chmurami.


Muszę Cię jednak przestrzec. Pogoda na Maderze potrafi się zmienić w ułamku sekundy, więc może się zdarzyć, że oba szczyty będą zasnute chmurami i widoczność będzie równa zeru. Takie sytuacje zdarzają się przede wszystkim zimą.2. Porto Moniz


Na północno-zachodnim krańcu wyspy znajduje się niewielka miejscowość o ogromnej popularności — Porto Moniz. Swoją sławę zawdzięcza naturalnym basenom.

Co to znaczy?


Spływająca tam lawa uformowała zagłębienia, w które wpada woda oceaniczna. Te miejsca zostały przerobione i przygotowane na wizyty mieszkańców wyspy i turystów, którzy w letnich miesiącach napływają tam tłumami. I nie ma się co dziwić, to jedno z najpiękniejszych miejsc do pływania na wyspie!


W Porto Moniz można się kąpać w dwóch miejscach. Pierwsze, to płatny kompleks basenowy, w którym mamy płytki i ciepły basen sztuczny, a także zejście do basenu naturalnego.


Drugie, to bezpłatny naturalny basen znajdujący w pobliżu kompleksu basenowego. Jeśli widzieliście zdjęcia influencerów z Porto Moniz, to są one wykonane właśnie z tego miejsca. Skąd to wiem? Zejście do basenu jest zawsze obstawione influencerami robiącymi sobie zdjęcia.3. Ponta de São Lourenço


Najbardziej wysunięty na wschód koniec Madery to słynny półwysep św. Wawrzyńca, czyli Ponta de São Lourenço.


Trasa piesza, która została tam wytyczona, przeniesie Cię w zupełnie inny świat. W porze suchej tamtejszy krajobraz to istna planeta Mars. Czerwone skały i pył w niczym nie przypominają słynnej zieleni Madery.


Jednym z najbardziej niesamowitych miejsc, jest to, gdzie możemy zobaczyć jednocześnie południowy i północny brzeg wyspy. Zwróć uwagę, jak bardzo się od siebie różnią.


Oprócz tego na całej trasie spotkamy bardzo przyjazne jaszczurki, które chętnie wskoczą do Twojego plecaka, żeby zwędzić kawałek kanapki. Pamiętaj, tylko by ich nie karmić, bo Twoje jedzenie im zaszkodzi.


for. Cristhian Teixeira

4. Fanal


Jeśli chcesz się przenieść do prawdziwie zaczarowanej krainy, to koniecznie musisz odwiedzić las Fanal. To miejsce, w którym rosną stare, słynne wawrzyny. Te samotne drzewa, ich obrośnięte, powyginane konary i gęsta mgła, która często się tam utrzymuje, sprawią, że poczujesz się jak w Zaczarowanym Lesie.


To doskonałe miejsce na sesję zdjęciową, ale pamiętaj, żeby zabrać dodatkowy zestaw ubrań (w tym butów), ponieważ mgła zamienia się w deszcz. Będzie Ci zimno i mokro.

Drzewa to jednak nie wszystko, co się znajduje w tym miejscu. Z gęstej mgły wyłaniają się…krowy! Zazwyczaj stado krów wolno pasie się w tym magicznym miejscu. To najbardziej mistyczne krowy, jakie widziałam. 😅5. Funchal


Będąc na Maderze trudno nie odwiedzić stolicy wyspy, czyli miasta Funchal. Położone na południowym brzegu zachęca klimatem. Nie mówię tutaj tylko o vibie, ale także o temperaturze. W Funchal zwykle jest cieplej i słoneczniej niż we wschodniej, czy północnej części Madery.

Co warto, tam zobaczyć?

 • Promenadę wzdłuż wybrzeża,

 • Ulicę Rua da Santa Maria,

 • Mercado do Lavadores,

 • Teleférico do Funchal,

 • Monte Palace Tropical Garden,

 • Parque de Santa Catarina.


Jeśli jesteś fanem piłki nożnej, to na pewno zainteresuje Cię muzeum Cristiano Ronaldo.


Jeśli z kolei jesteś fanem natury oceanicznej, to koniecznie wypłyń katamaranem na poszukiwanie delfinów i wielorybów. Więcej na ten temat pisałam TUTAJ.


To miasto tętni życiem (jak na Maderę, oczywiście), jednak uważaj, żeby nie dać się „złapać”. To miejsce, gdzie łatwo oszukuje się turystów.


fot. Cristhian Teixeira

6. Levada do Caldeirão Verde


Jedna z najsłynniejszych lewad na Maderze, która oszałamia roślinnością na całej trasie. Prowadzi do pięknego wodospadu i jednocześnie początku szlaku Levada Inferno.

Pełny opis tej wycieczki znajdziesz TUTAJ.7. Santana


Jeśli chcesz zobaczyć tradycyjną, dawną architekturę Madery, wybierz się do Santany.

To miejscowość położona we wschodniej części wyspy. Jadąc główną ulicą, na pewno zwrócisz uwagę na kompleks małych, kolorowych domków krytych strzechą. To jeden z głównych symboli Madery.


Nie kończ jednak zwiedzania Santany tylko na tym jednym miejscu!


Koniecznie odwiedź nieco bardziej ukryty Parque Temático da Madeira.

To miejsce, w którym dowiesz się nieco więcej o historii i tradycjach Madery.

Pełny opis tego miejsca znajdziesz TUTAJ.


fot. Cristhian Teixeira

8. Levada dos Balcões


Jednym z ulubionych miejsc turystów jest słynna Levada dos Balcões. Nie tylko ze względu na przyjemny i krótki spacer prowadzący do oszałamiającego punktu widokowego, ale przede wszystkim na…ptaki!

To miejsce, z którego możesz obserwować najróżniejsze gatunki ptaków żyjące w dolinie. Nie zapomnij zaopatrzyć się też w ziarna słonecznika. Zięby maderskie, które tam mieszkają, są tak przyzwyczajone do turystów, że chętnie będą jadły Ci z ręki. Dosłownie.


Zapomniałeś ziaren? Nic nie szkodzi. Na trasie znajduje się mała kawiarnia sprzedająca jedzenie dla ptaków w niewielkich paczkach.

Pamiętaj, tylko by pod żadnym pozorem nie karmić ptaków chlebem!


fot. Cristhian Teixeira

9. Plaża w Seixal


To miejsce, to marzenie wszystkich plażowiczów. Jedna z nielicznych, naturalnych, piaszczystych plaż Madery znajduje się w miejscowości Seixal. To, co zachwyca tam najbardziej, to oczywiście czarny, wulkaniczny piach i oszałamiający widok na klify.


Warto połączyć wizytę w tym miejscu wraz z odpoczynkiem nad naturalnymi basenami w Porto Moniz.


10....

…Ten punkt pozostawiam Tobie.

Na Maderze jest wiele niezwykłych miejsc, które szkoda przegapić, jednak niestety trudno wszystko zobaczyć w trakcie jedno-, czy dwutygodniowego urlopu.


Sprawdzaj przewodniki, czytaj artykuły, oglądaj filmy, pytaj okolicznych mieszkańców. Odkrywaj Maderę! 🥰


Nie zostawię Cię tutaj jednak całkiem bez odpowiedzi!

Oto jeszcze kilka miejsc, nad którymi warto się zastanowić:


 • Levada das 25 Fontes,

 • Levada do Rei,

 • Niedzielny targ farmerski i Jardim da Quinta de Junta w Santo do Serra (pisałam o tym TUTAJ),

 • Machico,

 • Cristo Rei i plaża w Garaju,

 • Ponta do Sol,

 • Ogród botaniczny w Funchal,

 • Cabo Girão,

 • Boaventura.


A jeśli masz ochotę na prawdziwe plażowanie w złotym piasku, to wybierz się na 2 dni na sąsiednią wyspę — Porto Santo.


Zachwyciły Cię te miejsca i już planujesz, które z nich odwiedzić?
Zabierz nas ze sobą i przywieź z podróży najpiękniejszą pamiątkę — profesjonalną sesję zdjęciową z magicznych zakątków Madery.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz TUTAJ.

Jakie jest Twoje TOP 10 miejsc na Maderze? Daj znać w komentarzu, a tymczasem…


...até logo!

🏝 Margo

4880 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page