top of page

CZY MADERA JEST BEZPIECZNA?

Madera, to górzysta wyspa wulkaniczna, która słynie ze swoich zapierających dech w piersiach widoków, lewad, zieleni i idealnej (no prawie) pogody przez cały rok.

Miejsce samo w sobie nie jest niebezpieczne. Nie ma tutaj dużej przestępczości, wielkich trzęsień ziemi, trujących roślin, czy niebezpiecznych zwierząt. Mimo to coraz częściej wśród turystów zdarzają się poważne wypadki, często zakończone śmiercią.


Co mnie w tym przeraża? Setki turystów, którzy mimo ostrzeżeń i zakazu wstępu na daną atrakcję turystyczną tłumnie na nią wchodzą.


Co przeraża mnie jeszcze bardziej? Chwalenie się tym i namawianie na Facebookowych grupach innych, żeby na te zamknięte ze względów bezpieczeństwa szlaki wchodzić.


Argumenty?

  • Zapłaciłem za wyjazd, to idę.

  • Jestem tu tylko tydzień i nie chcę tego przegapić.

  • Jestem z Polski i mam w nosie zakazy. (Serio, takie komentarze też się pojawiają).


Nie muszę chyba pisać, jak krótkowzroczne jest to myślenie.


Na co więc uważać podczas pobytu na Maderze?


PRZEPAŚCI


Będąc na lewadach, czy górskich szlakach trzeba pamiętać, że ścieżki zwykle nie są dobrze (albo wcale) zabezpieczone. Wielokrotnie droga prowadzi zaraz obok wielkich przepaści, a także mogą się zdarzyć zarwania ścieżek. Jeden nieuważny krok i spadasz kilkadziesiąt metrów. Zasady są 3:

  1. Zakładasz dobre buty,

  2. Albo idziesz, albo patrzysz w telefon,

  3. Nie idziesz w trasy nocą (albo z baaardzo dobrą latarką).


2021 r. - Polak zaginął na szlaku podczas nocnego treningu.FALE


Im większe fale, tym ciekawsze zdjęcia, ale ocean jest bardzo niebezpieczny. Często zdarza się, że turyści chcą zobaczyć fale z bliska i wchodzą na wały podczas sztormów. Wystarczy jedna fala, żeby zostać ściągniętym do oceanu i już z niego nie wyjść.


2023 r. - Polak chciał zrobić zdjęcie i mimo zakazu wyszedł na brzeg oceanu. Zginął.NAJLEPSZE ZDJĘCIE


Żadne zdjęcie nie jest warte utraty zdrowia lub życia, jednak, co roku widać turystów, którzy pozują zaraz przy przepaściach, wspinają się na wysokie skały lub stoją na betonowych ogrodzeniach dróg. Będąc na wakacjach, łatwo zapomnieć, że się nie jest niezniszczalnym.


2023 r. - Polak wszedł na murek, żeby zrobić zdjęcie wodospadu Cascata dos Anjos. Zginął.OSUWISKA


Spadające głazy i osuwiska skalne na wyspie są na porządku dziennym. Często dochodzi z tego powodu do zamknięcia dróg i popularnych szlaków. Należy się do tych zasad stosować, ponieważ, jak wspominałam wyżej, natura na Maderze potrafi być bardzo niebezpieczna.

Niedawno zamknięty był najsłynniejszy szlak PR.1, a mimo to setki turystów przechodziło pod taśmami i ruszało na trasy.


2023 r. - Turystka została uderzona w głowę spadającym kamieniem na zamkniętym szlaku PR.1DROGI I SAMOCHODY


Chociaż drogi na Maderze są w dobrym stanie, to trafimy tutaj na ogromne nachylenia, które mogą łatwo przerazić niewprawionych kierowców. Żeby uniknąć wypadków, należy pamiętać, by nigdy nie zjeżdżać zbyt długo na hamulcu (zamiast tego hamować silnikiem), przypomnieć sobie jak się rusza z ręcznego i być bardzo uważnym, ponieważ jest tutaj wielu pijanych kierowców.


2019 r. - Autokar spalił hamulce i spadł w przepaść z 50-osobową grupą turystów. Zginęło prawie 30 osób.Madera jest przepiękną wyspą, która ma wiele do zaoferowania. Czasem jednak łatwo zapomnieć, że żyje ona własnym życiem. Usłyszałam kiedyś takie zdanie, które teraz powtarzam wszystkim:


Madera jest bezpieczna, o ile nie robisz głupich rzeczy.

Jadąc tutaj na wakacje, zwiedzaj i doświadczaj, jak najwięcej, ale nigdy kosztem swojego zdrowia.


Até logo!

Margo 🏝️

480 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

留言


bottom of page