top of page

Zima na Maderze - czy warto przyjechać?

Wiele osób zastanawia się nad przyjazdem na Maderę w zimie, zwłaszcza w grudniu. Nic w tym dziwnego, ponieważ okres przedświąteczny i około noworoczny na wyspie jest obchodzony niezwykle hucznie. Na grupach stale pojawiają się te same pytania: o pogodę, o atrakcję, o pogodę, o ceny, o pogodę, o szlaki, o pogodę, o transport i nie zgadniesz…o pogodę. 😉

Postaram się tutaj trochę rozjaśnić ten temat. To zaczynamy!


POGODA NA MADERZE W ZIMIE


Pierwszą rzeczą, o której trzeba pamiętać w kwestii pogody na Maderze, to to, że żadne (powtarzam: żadne) prognozy pogody się tutaj nie sprawdzają. Co więcej, ponieważ wyspa ma kilkadziesiąt mikroklimatów, to w odległości 10 minut jazdy samochodem możemy mieć zmianę z 25°C i ostrego słońca, na 10°C, gęstą mgłę, wiatr i deszcz.

Tak już tutaj jest i nie ma co narzekać.


Zimą pogoda jest także dużo mniej stabilna niż w okresie letnim, a deszcze często (i najczęściej bez zapowiedzi) się pojawiają. Czasem może być to półgodzinna mżawka, a czasem ciężki deszcz trwający 3 dni. Dlatego, jeśli chcesz przyjechać tylko na tydzień, to musisz mieć na uwadze, że możesz (ale nie musisz) spędzić go w deszczu.


W grudniu na Maderze jest jeszcze dość dużo słońca na południowym wybrzeżu, a woda jest ciepła po lecie, dlatego bez problemu można skoczyć na plażę i popływać. W lutym i w marcu pogoda nie jest już specjalnie plażowa, więc tych miesięcy nie polecam.


Jak wspomniałam wyżej, temperatury potrafią się wahać od 10°C do 25°C, dlatego trzeba spakować się „na cebulkę”. Od krótkich spodenek, do ciepłej bluzy. Obowiązkowo zabierz kurtkę przeciwdeszczową i zawsze miej ze sobą zapasowy sweter na wieczory. Jeśli planujesz wycieczki w wysokich górach, to weź zarówno krem z filtrem, jak i rękawiczki.


Więcej na temat pogody na Maderze przeczytasz TUTAJ.ATRAKCJE W ZIMIE NA MADERZE


Jeśli interesuje Cię coś poza wycieczkami w naturze i pływaniu w oceanie, to grudzień na Maderze Cię zachwyci. Czas świętowania bożonarodzeniowego jest tutaj bardzo huczny i z pompą. Cała wyspa jest rozświetlona przepiękną, świąteczną iluminacją. Najpiękniejsze dekoracje znajdują się oczywiście w Funchal, czyli stolicy madery. Warto przejść się tam także na bożonarodzeniowy market i zobaczyć imponującą szopkę, złożoną z setek drobnych elementów i nawet…wodospadu!

Jest to także czas nocnych marketów, które są świetną okazją nie tylko do kupienia egzotycznego jedzenia, ale także…imprezy!


Jeśli mówimy o zimie, to nie można także zapomnieć o największym na świecie pokazie noworocznych fajerwerków! Ten ogromny spektakl jest realizowany przez zwycięzcę międzynarodowego konkursu fajerwerków Atlantic Festival, który odbywa się co roku, w czerwcu na wyspie. 


Na tym jednak zimowe szaleństwa się nie kończą, ponieważ w styczniu maderczycy także obchodzą hucznie karnawał! To szalone imprezy i oczywiście wielka karnawałowa parada z niesamowitymi strojami, muzyką i wielkimi, bogatymi platformami.


I na tym się w zasadzie kończą zimowe atrakcje. Luty i marzec na Maderze jest raczej nudnawy i z brzydką pogodą, dlatego wszyscy wyczekują Wielkanocy i Święta Kwiatów. Cóż…kiedyś trzeba odpocząć.CENY W ZIMIE NA MADERZE


Madera jest miejscem turystycznym, więc jej rytm dostosowuje się zawsze do fal turystów przylatujących na wyspę. Wyraźnie widać w zawiązku z tym także różnice w cenach. W grudniu na Maderze ceny zdecydowanie rosną w atrakcjach, restauracjach, mniejszych sklepach, noclegach. Turyści także często są liczeni „dodatkowo”, więc trzeba uważać, żeby nie zostać okantowanym. To dotyczy przede wszystkim popularnych miejsc, takich jak Funchal, Machico, Ponta do Sol itd.

Nie jest to najlepszy czas na chodzenie do restauracji, zwłaszcza w stolicy.WYCIECZKI GÓRSKIE I LEWADY W ZIMIE NA MADERZE


Dla wszystkich fanów pieszych wycieczek i natury, Madera zimą będzie wspaniałym miejscem, o ile nie lunie deszcz. W tym okresie wyspa jest niesamowicie zielona (o takich kolorach można zapomnieć latem) i przypomina sceny z filmu Jurassic Park. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że pogoda w tym czasie jest bardzo niestabilna i może Cię nieźle zmoczyć podczas wycieczki.


Zawsze polecam w tym okresie mieć w plecaku nie tylko kurtkę przeciwdeszczową, ale także przeciwdeszczowe spodnie i zapasowe buty. Warto też pamiętać, że podczas górskich wycieczek możemy iść w gęstych chmurach, więc zdarza się, że ominą Cię piękne widoki.


Ponieważ jest to bardzo deszczowa pora, często zdarzają się różnego rodzaju zniszczenia na szlakach, takie jak: osuwiska, spadające kamienie, czy zarwane szlaki. W związku z tym wiele tras może być czasowo zamykanych. Przed wyjściem zawsze warto sprawdzić aplikację WalkMe Madeira, gdzie na bieżąco są aktualizowane informacje o trasach.Czy polecam przyjechać na Maderę w zimie? I tak i nie.

Grudzień jest przepiękny, zwłaszcza ze względu na świąteczny klimat wyspy i ciągle dość (chociaż nie zawsze i nie wszędzie) przyjemną pogodę. Ja jednak osobiście odradzałabym przyjazd w terminie styczeń-marzec tym, który chcą przyjechać na Maderę, tylko na krótkie wakacje. Szkoda byłoby je spędzić w pokoju hotelowym, czekając na słońce.


Jakie jest Twoje doświadczenie z zimą na Maderze? Daj znać w komentarzu, a tymczasem…


...Até logo!

Margo 🏝️


551 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page