Mieszkając całe życie w jednym miejscu, jednym kraju, wyprowadzenie się za granicę może się wydawać marzeniem tak skomplikowanym, że aż niemożliwym.
Ile razy po kolejnych rządowych i społecznych atrakcjach myślałeś sobie - w tym kraju się nie da żyć, chciałbym być gdzieś indziej. Jeszcze jedna taka akcja i pakuję walizki.
Ale w rzeczywistości zostawiamy walizki w szafie i powtarzamy sobie “byle do wiosny”, “byle do wyborów”, “byle do lepszych czasów”.
I teraz powiem Wam coś, co może Was zaskoczyć - wyprowadzka z Polski, nawet w tak abstrakcyjnym kierunku jak Madera, nie dość, że jest możliwa, to jeszcze wcale nie taka trudna.
Potrzebujesz tylko odpowiedniego planu, czasu i determinacji.
Nie lubię zmian
Ciekawostką może być to, że jestem osobą lękową i bardzo, ale to bardzo nie lubię zmian. Z drugiej strony jednak mam duży talent do realizowania wszystkich swoich pomysłów, jakby szalone nie były.
Dlatego też pomysł “uciekam na Maderę” realizowałam mniej emocjonalnie, a bardziej… projektowo!
Bazując na swoich doświadczeniach, chcę Wam dać podpowiedź, jak to wszystko zorganizować i w miarę bezboleśnie wyprowadzić się z Polski.
Gdzie najłatwiej jest się wyprowadzić?
Pierwszą rzeczą, która ułatwia wyprowadzkę z Polski, jest wybranie miejsca w obrębie Unii Europejskiej. Wówczas cała papierologia jest znacznie łatwiejsza. Na początku nie musisz się martwić o ubezpieczenie zdrowotne i nie musisz mieć wizy.
Druga rzecz to wybór pracy. Czy chcesz być zatrudniony na miejscu, czy raczej pracować zdalnie z Polski (przynajmniej na początku)? Obie opcje mają swoje plusy i minusy.
Mając pracę w nowym kraju, zwykle możesz liczyć na pomoc w znalezieniu mieszkania, sprawach urzędowych i jesteś już tam ubezpieczony. Jednocześnie nie pracowałam nigdy stacjonarnie za granicą, więc skupię się na tej drugiej opcji.
Mając pracę zdalną, w Twoim życiu zmieni się o wiele mniej, a więc masz także zdecydowanie mniej stresu i załatwiania spraw.
Ja wyprowadziłam się na Maderę, a więc wyspę należącą do Portugalii (UE) i mam pracę zdalną z Polski.
Planowanie przeprowadzki do innego kraju
Wszystkie sprawy związane z przeprowadzką do innego kraju podzieliłam na 3 kategorie:
1. Co trzeba załatwić na długo przed wyjazdem - im wcześniej, tym lepiej.
Bilety lotnicze i wynajem mieszkania
Lepiej te dwie rzeczy robić jednocześnie, żeby wszystko idealnie dograć, co do dnia. Im wcześniej będziesz mieć oba te elementy “klepnięte”, tym spokojniej podejdziesz do pozostałych aspektów wyprowadzki.
Wynajem samochodu.
Jeśli jest taka potrzeba.
Paszport
Mimo że nie potrzebujesz go do podróżowania w obrębie UE, to musisz go mieć. Wielu rzeczy bez paszportu nie załatwisz za granicą. Sprawdź, czy Twój paszport jest ważny i jak długo. (Ja na miesiąc przed wylotem się zorientowałam, że od roku był nieważny i spanikowałam)
Dowód osobisty z podpisem elektronicznym
Jeśli nadal masz stary dowód osobisty, to lepiej wymień go na nowy. Dzięki niemu będziesz mieć możliwość elektronicznego podpisywania dokumentów urzędowych.
Praca zdalna.
Dowiedz się, czy w Twojej aktualnej pracy jest możliwość pracy zdalnej z innego kraju. Jeśli nie, rozważ znalezienie nowej pracy lub założenie swojej firmy. Polskie prawo pracy ponoć przewiduje możliwość pracy zza granicy, ale jest to skomplikowane, pełne nieścisłości i niedomówień.
Zwierzęta domowe
Jeśli masz psa, kota lub inną fretkę, zacznij już pracować z nimi nad nadchodzącymi atrakcjami. Na ten temat poświęciłam cały, osobny artykuł. Przeczytasz go TUTAJ.
Mieszkanie w Polsce
Zastanów, się co zrobisz z obecnym mieszkaniem i swoimi rzeczami, których (na razie) ze sobą nie weźmiesz.
Paszport COVIDowy
Posiadanie aktualnego szczepienia bardzo ułatwia podróżowanie i załatwianie spraw w nowym miejscu.
Upoważnienia do załatwiania spraw
Poproś kogoś zaufanego, żeby podpisał na poczcie upoważnienie do odbioru Twoich listów poleconych. Jeśli wyjeżdżasz na bardzo długo - możesz też podpisać upoważnienia u notariusza na załatwianie…wszystkiego w Twoim imieniu.
2. Co trzeba załatwić tuż przed wyjazdem - im później, tym lepiej
EKUZ
Mając ubezpieczenie w Polsce, możesz wyrobić sobie Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. Upoważnia Cię ona do opieki zdrowotnej w innych krajach Unii Europejskiej.
Recepty
Jeśli przyjmujesz jakieś leki, wykup je z odpowiednim marginesem błędu. Lepiej mieć 2 opakowania leków więcej, niż mniej.
Pakowanie
Zastanów się, ile rzeczy chcesz ze sobą wziąć, a potem połowę odejmij. Zabierz to, co jest rzeczywiście drogie i/lub wartościowe, jak np. sprzęty elektroniczne, biżuterię. Możesz użyć zasady 3P: Praktyczne, Pamiątkowe, Piękne. Co możesz rozdaj/sprzedaj.
Pożegnania
Zaplanuj imprezę pożegnalną i objazdy po rodzinie. Lepiej rozłożyć to w czasie i na spokojnie się ze wszystkimi pożegnać.
Test na COVID
Jeśli jest wymagany na lotnisku.
3. To, co trzeba załatwić po przyjeździe.
Nic
Nic nie musisz robić przez pierwsze kilka miesięcy mieszkania w innym kraju, ale warto się dowiedzieć, gdzie jest najbliższy szpital i jak się tam dostać w nagłym przypadku.
Jeśli pracujesz zdalnie, to pewnie będziesz musiał także nieco przystosować swoje miejsce zamieszkania do pracy, żeby nie nabawić się problemów z plecami po pierwszych 3 miesiącach pobytu. Podstawka po laptopa z książek, monitor z rynku wtórnego, wygodne krzesło… Pamiętaj - to Twoje miejsce pracy, więc powinno być komfortowe.
Najważniejsza rzecz, jeśli myślisz o wyprowadzce z Polski
To nie jest XIX wiek, gdzie podróż do sąsiedniego kraju trwała 3 tygodnie. Podróż samolotem do Polski zajmie Ci najdalej 6-7 godzin (z najodleglejszego zakątka Europy), więc nie żegnasz się z Polską na następne 20 lat. Zawsze możesz odwiedzić rodzinę, mogą do Ciebie przyjechać znajomi. Możesz skoczyć do Polski na urlop i najeść się pierogów.
To wszystko nie jest ani tak daleko, ani tak drogo. :)
Co więcej, nie musisz wyjeżdżać od razu na zawsze. Spróbuj najpierw wyjechać na 3 miesiące lub pół roku i sam zobaczysz, co jest dla Ciebie lepsze.
Ja wyjechałam na pół roku i postanowiłam zostać, ale ktoś inny wyjechał na zawsze i wrócił.
Podróżowanie po Europie jest bardzo proste, o ile odpowiednio wszystko zaplanujesz.
Jakie są Twoje największe obawy związane z wyprowadzką z Polski? Napisz koniecznie w komentarzu, a tymczasem… Até logo!
🏝 Margo
Super tekst! Myślę jednak, że to, co trzeba załatwić na miejscu po przyjeździe zależy od kraju... W Austrii na przykład w ciągu 3 dni od przyjazdu trzeba się zameldować, a jeśli planuje się pobyt dłuższy niż 3 miesiące, to w ciągu 4 miesięcy od przyjazdu trzeba wystąpić o prawo pobytu, przedstawiając zaświadczenie o zarobkach, o wsparciu finansowym rodziny lub o wystarczających środkach finansowych. Warto sprawdzić takie rzeczy przed wyjazdem, żeby nie narazić się na kłopoty 🙂