top of page

Łatwo jest się wyprowadzić z Polski

Mieszkając całe życie w jednym miejscu, jednym kraju, wyprowadzenie się za granicę może się wydawać marzeniem tak skomplikowanym, że aż niemożliwym.


Ile razy po kolejnych rządowych i społecznych atrakcjach myślałeś sobie - w tym kraju się nie da żyć, chciałbym być gdzieś indziej. Jeszcze jedna taka akcja i pakuję walizki.


Ale w rzeczywistości zostawiamy walizki w szafie i powtarzamy sobie “byle do wiosny”, “byle do wyborów”, “byle do lepszych czasów”.


I teraz powiem Wam coś, co może Was zaskoczyć - wyprowadzka z Polski, nawet w tak abstrakcyjnym kierunku jak Madera, nie dość, że jest możliwa, to jeszcze wcale nie taka trudna.


Potrzebujesz tylko odpowiedniego planu, czasu i determinacji.Nie lubię zmian


Ciekawostką może być to, że jestem osobą lękową i bardzo, ale to bardzo nie lubię zmian. Z drugiej strony jednak mam duży talent do realizowania wszystkich swoich pomysłów, jakby szalone nie były.


Dlatego też pomysł “uciekam na Maderę” realizowałam mniej emocjonalnie, a bardziej… projektowo!


Bazując na swoich doświadczeniach, chcę Wam dać podpowiedź, jak to wszystko zorganizować i w miarę bezboleśnie wyprowadzić się z Polski.


Gdzie najłatwiej jest się wyprowadzić?

Pierwszą rzeczą, która ułatwia wyprowadzkę z Polski, jest wybranie miejsca w obrębie Unii Europejskiej. Wówczas cała papierologia jest znacznie łatwiejsza. Na początku nie musisz się martwić o ubezpieczenie zdrowotne i nie musisz mieć wizy.

Druga rzecz to wybór pracy. Czy chcesz być zatrudniony na miejscu, czy raczej pracować zdalnie z Polski (przynajmniej na początku)? Obie opcje mają swoje plusy i minusy.


Mając pracę w nowym kraju, zwykle możesz liczyć na pomoc w znalezieniu mieszkania, sprawach urzędowych i jesteś już tam ubezpieczony. Jednocześnie nie pracowałam nigdy stacjonarnie za granicą, więc skupię się na tej drugiej opcji.


Mając pracę zdalną, w Twoim życiu zmieni się o wiele mniej, a więc masz także zdecydowanie mniej stresu i załatwiania spraw.


Ja wyprowadziłam się na Maderę, a więc wyspę należącą do Portugalii (UE) i mam pracę zdalną z Polski.Planowanie przeprowadzki do innego kraju


Wszystkie sprawy związane z przeprowadzką do innego kraju podzieliłam na 3 kategorie:


1. Co trzeba załatwić na długo przed wyjazdem - im wcześniej, tym lepiej.


 • Bilety lotnicze i wynajem mieszkania

Lepiej te dwie rzeczy robić jednocześnie, żeby wszystko idealnie dograć, co do dnia. Im wcześniej będziesz mieć oba te elementy “klepnięte”, tym spokojniej podejdziesz do pozostałych aspektów wyprowadzki.

 • Wynajem samochodu.

Jeśli jest taka potrzeba.

 • Paszport

Mimo że nie potrzebujesz go do podróżowania w obrębie UE, to musisz go mieć. Wielu rzeczy bez paszportu nie załatwisz za granicą. Sprawdź, czy Twój paszport jest ważny i jak długo. (Ja na miesiąc przed wylotem się zorientowałam, że od roku był nieważny i spanikowałam)

 • Dowód osobisty z podpisem elektronicznym

Jeśli nadal masz stary dowód osobisty, to lepiej wymień go na nowy. Dzięki niemu będziesz mieć możliwość elektronicznego podpisywania dokumentów urzędowych.

 • Praca zdalna.

Dowiedz się, czy w Twojej aktualnej pracy jest możliwość pracy zdalnej z innego kraju. Jeśli nie, rozważ znalezienie nowej pracy lub założenie swojej firmy. Polskie prawo pracy ponoć przewiduje możliwość pracy zza granicy, ale jest to skomplikowane, pełne nieścisłości i niedomówień.

 • Zwierzęta domowe

Jeśli masz psa, kota lub inną fretkę, zacznij już pracować z nimi nad nadchodzącymi atrakcjami. Na ten temat poświęciłam cały, osobny artykuł. Przeczytasz go TUTAJ.

 • Mieszkanie w Polsce

Zastanów, się co zrobisz z obecnym mieszkaniem i swoimi rzeczami, których (na razie) ze sobą nie weźmiesz.

 • Paszport COVIDowy

Posiadanie aktualnego szczepienia bardzo ułatwia podróżowanie i załatwianie spraw w nowym miejscu.

 • Upoważnienia do załatwiania spraw

Poproś kogoś zaufanego, żeby podpisał na poczcie upoważnienie do odbioru Twoich listów poleconych. Jeśli wyjeżdżasz na bardzo długo - możesz też podpisać upoważnienia u notariusza na załatwianie…wszystkiego w Twoim imieniu.


To Tardis w trakcie przygotowań do lotu i testowania leków uspokajających.

2. Co trzeba załatwić tuż przed wyjazdem - im później, tym lepiej

 • EKUZ

Mając ubezpieczenie w Polsce, możesz wyrobić sobie Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. Upoważnia Cię ona do opieki zdrowotnej w innych krajach Unii Europejskiej.

 • Recepty

Jeśli przyjmujesz jakieś leki, wykup je z odpowiednim marginesem błędu. Lepiej mieć 2 opakowania leków więcej, niż mniej.

 • Pakowanie

Zastanów się, ile rzeczy chcesz ze sobą wziąć, a potem połowę odejmij. Zabierz to, co jest rzeczywiście drogie i/lub wartościowe, jak np. sprzęty elektroniczne, biżuterię. Możesz użyć zasady 3P: Praktyczne, Pamiątkowe, Piękne. Co możesz rozdaj/sprzedaj.

 • Pożegnania

Zaplanuj imprezę pożegnalną i objazdy po rodzinie. Lepiej rozłożyć to w czasie i na spokojnie się ze wszystkimi pożegnać.

 • Test na COVID

Jeśli jest wymagany na lotnisku.


Ciekawostka: Tardis znalazł swój własny "punkt widokowy" i na każdym spacerze tam siada i...patrzy.

3. To, co trzeba załatwić po przyjeździe.


 • Nic

Nic nie musisz robić przez pierwsze kilka miesięcy mieszkania w innym kraju, ale warto się dowiedzieć, gdzie jest najbliższy szpital i jak się tam dostać w nagłym przypadku.


Jeśli pracujesz zdalnie, to pewnie będziesz musiał także nieco przystosować swoje miejsce zamieszkania do pracy, żeby nie nabawić się problemów z plecami po pierwszych 3 miesiącach pobytu. Podstawka po laptopa z książek, monitor z rynku wtórnego, wygodne krzesło… Pamiętaj - to Twoje miejsce pracy, więc powinno być komfortowe.


Pierwszy poranek w nowym miejscu, kiedy odkryłam widok z balkonu (przylecieliśmy w środku nocy).

Najważniejsza rzecz, jeśli myślisz o wyprowadzce z Polski

To nie jest XIX wiek, gdzie podróż do sąsiedniego kraju trwała 3 tygodnie. Podróż samolotem do Polski zajmie Ci najdalej 6-7 godzin (z najodleglejszego zakątka Europy), więc nie żegnasz się z Polską na następne 20 lat. Zawsze możesz odwiedzić rodzinę, mogą do Ciebie przyjechać znajomi. Możesz skoczyć do Polski na urlop i najeść się pierogów.To wszystko nie jest ani tak daleko, ani tak drogo. :)


Co więcej, nie musisz wyjeżdżać od razu na zawsze. Spróbuj najpierw wyjechać na 3 miesiące lub pół roku i sam zobaczysz, co jest dla Ciebie lepsze.

Ja wyjechałam na pół roku i postanowiłam zostać, ale ktoś inny wyjechał na zawsze i wrócił.

Podróżowanie po Europie jest bardzo proste, o ile odpowiednio wszystko zaplanujesz.

Jakie są Twoje największe obawy związane z wyprowadzką z Polski? Napisz koniecznie w komentarzu, a tymczasem… Até logo!


🏝 Margo

606 wyświetleń4 komentarze

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page